Médiaműveltség [2024-10-29]

© European Union

A Médiaműveltség (Media Literacy) felhívás célja, hogy a médiaműveltség támogatása által segítse a polgárok média használatát és kritikus megértését, és támogassa a médiaműveltséghez és gyakorlathoz kapcsolódó tudásmegosztást.


Figyelem! Ezen az oldalon egy rövid, magyar nyelvű kivonatot olvashat Médiaműveltség pályázati területről. A hivatalos, angol nyelvű pályázati felhívás és a pályázáshoz szükséges dokumentumok a Funding & Tender Opportunities Portal felületén találhatók.

Aktuális pályázati felhívás
Célok és prioritások
Támogatható pályázók
Támogatható tevékenységek
Elvárt hatás
Határidő és fontos dátumok
Költségvetés
Értékelési kritériumok
Tudnivalók a pályázás menetéről
További információ és dokumentumok

Aktuális pályázati felhívás

Az aktuális pályázati felhívás ITT érhető el.

Ugrás az oldal tetejére

Célok és prioritások

Azok a projektek kaphatnak támogatást, amelyek támogatják a médiaműveltséget, annak érdekében, hogy lehetővé tegyék a polgárok számára, hogy kritikai attitűdöt alakíthassanak ki a médiával kapcsolatban és így használják a médiát, valamint a médiaműveltségre vonatkozó politikákkal és gyakorlatokkal kapcsolatos ismeretek megosztását és cseréjét támogatják.

A támogatás ösztönzi a médiaműveltségre vonatkozó politikákkal és gyakorlatokkal kapcsolatos ismeretek megosztását és cseréjét, hogy Európa-szerte lehetővé tegye innovatív, határokon átnyúló médiaműveltségi kezdeményezések és közösségek létrehozását, a folyamatosan változó digitális média környezetben, figyelembe véve a különböző korcsoportok jelenlegi felhasználói magatartását.

Ugrás az oldal tetejére

Támogatható pályázók

Az alábbi pályázók jogosultak a támogatásra:
  • jogi személyek (szervezetek),
  • bejegyzett székhellyel rendelkeznek egy, a Kreatív Európa programban résztvevő országban:
    1. uniós tagállamok, tengerentúli országok és területek;
    2. NEM uniós tagállamok:
    - az EGT-megállapodásban részt vevő EFTA-országok az EGT-megállapodás rendelkezéseivel összhangban;
    - a Kreatív Európa programhoz csatlakozott országok (A lista folyamatosan frissül.);
    - valamint azon országok, amelyekkel a csatlakozási tárgyalások folyamatban vannak, és a csatlakozás megtörténik a támogatási szerződés aláírása előtt.
  • A felhívásra kizárólag legalább három tagból álló konzorciumok pályázhatnak, amik megfelelnek a következő feltételeknek:
    − min. 3 egymástól független, min. 3 különböző, a Kreatív Európa programban résztvevő országban bejegyzett székhelyű szervezet együttműködése,
    − a konzorciumok a következő szervezetekből állhatnak: for- és nonprofit szervezetek (magán- vagy állami), állami hatóságok (nemzeti, regionális, helyi), nemzetközi szervezetek, egyetemek és oktatási intézmények, médiaszervezetek, kutatási és technológiai intézmények, valamint technológiai szolgáltatók.

    Ugrás az oldal tetejére

    Támogatható tevékenységek

    A támogatást olyan, a médiaműveltség területén egyértelműen meghatározott cél(ok) előmozdítására irányuló együttműködési projekteknek szánják, amelyek az alábbi tevékenységi területek közül legalább kettőt megcéloznak:
  • tevékenységek, amelyek a változó médiaökoszisztémát figyelembe vevő innovatív médiaműveltségi projektekből származó bevált gyakorlatokra építenek, azáltal, hogy átlépik a kulturális, ország- vagy nyelvi határokat és erősítik az Európa különböző régiói közötti együttműködést.
  • innovatív, interaktív online eszköztárak kidolgozása, amelyek megoldást kínálnak az online környezet jelenlegi és jövőbeli kihívásaira, beleértve a dezinformációt is.
  • anyagok és eszköztárak kidolgozása, amelyek lehetővé teszik a polgárok számára a média kritikus megközelítésének kialakítását, valamint a dezinformáció felismerését és megfelelő reagálását.
  • a változó médiakörnyezethez igazodó médiaműveltségi gyakorlatok kidolgozása, beleértve a manipulatív technikákat és a mesterséges intelligencia alapú médiatermelést.

    Támogatható tevékenységek:
  • 1. többnyelvű és/vagy multikulturális anyagok létrehozása és/vagy terjesztése, ideértve az interaktív tartalmakat is a polgárok digitális készségeinek fejlesztésére, a médiakörnyezet megértésének és a dezinformációval szembeni ellenálló képességük javítása érdekében;
  • 2. minden korosztályt és társadalmi csoportot megcélzó különböző anyagok kidolgozása a polgárok és oktatók számára;
  • 3. a jövő médiavilágához illeszkedő innovatív médiaműveltségi megoldások fejlesztése (a projekt prototípusokat is tartalmazhat, de nem összpontosíthat kizárólag az IT-fejlesztésre);
  • 4. képzési tevékenységek állampolgárok és oktatók számára, beleértve a jó gyakorlatok nyelvi, állami és kulturális határokon átnyúló megosztását.
  • 5. nyilvános események és/vagy workshopok szervezése a figyelem felkeltése és a jó gyakorlatok megosztása érdekében;
  • 6. közösség által irányított tevékenységek a fent említett eszközök és anyagok testreszabására és hozzáférhetővé tételére.

    Ugrás az oldal tetejére

    Elvárt hatás

    A pályázatoknak a következő elvárt hatásokat kell előmozdítaniuk:
  • a páneurópai konzorciumok nemzeti, kulturális és nyelvi határokon átívelő bevált gyakorlatokat fejlesztenek tovább, valamint médiaműveltségi eszközöket fejlesztenek és bővítenek, hogy biztosítsák az ilyen gyakorlatok lehető legszélesebb közönséghez történő eljuttatását, lefedve a különböző típusú médiaszolgáltatási módokat,
  • fórumok biztosítása a jó gyakorlatok cseréjére meghatározott korcsoportok, korlátozott médiaműveltségi készségekkel vagy hozzáféréssel rendelkező csoportok, illetve a társadalmi kirekesztés kockázatának kitett csoportok számára,
  • támogatás a médiaműveltséggel foglalkozó szakemberek számára, hogy gyakorlataikat a gyorsan fejlődő médiaformátumokhoz és a változó médiafogyasztási mintákhoz igazíthassák.

    Ugrás az oldal tetejére

    Határidő és fontos dátumok

    A pályázatok benyújtási határideje: 2025. március 6. 17:00 CET.
    A pályázatok értékelése: 2025. március-június
    A pályázók értesítése az eredményekről: 2025. július
    A támogatási szerződések aláírása: 2025. december

    Ugrás az oldal tetejére

    Költségvetés

    A Médiaműveltség terület 2025-ös teljes költségvetése 2 570 000 euró. Minden projekt legfeljebb 24 hónapig tarthat. Az egy projektre igényelhető támogatás maximális összege 500 ezer euró. A projekt legfeljebb 70% társfinanszírozásban részesülhet és legfeljebb 24 hónap időtartam alatt meg kell valósítani.

    Ugrás az oldal tetejére

    Értékelési kritériumok

  • Relevancia (max. 30 pont)
  • A tevékenységek minősége (max. 30 pont)
  • Projektmenedzsment (max. 20 pont)
  • Az eredmények terjesztése (max. 20 pont)

    Összesen maximum 100 pont érhető el. Csak azok a projektek támogathatók, amelyek legalább 70 pontot elértek, valamint kritériumonként is elérték az adott kritériumért szerezhető maximális pontszám legalább felét.

    Ugrás az oldal tetejére

    Tudnivalók a pályázás menetéről

    A pályázatok benyújtása elektronikus úton, a Funding & Tender Opportunities Portal felületén történik.
    A pályázás menetéről ITT talál bővebb információt.

    Ugrás az oldal tetejére

    További információ és dokumentumok

    A hivatalos pályázati felhívás és a pályázáshoz szükséges dokumentumok megtalálhatóak a Funding & Tender Opportunities Portal felületén.

    FIGYELEM! A pályázáshoz szükséges dokumentumok kitöltése csak Microsoft Office programcsomaggal lehetséges, Mac programokkal nem kompatibilis!



    Ugrás az oldal tetejére
  • Támogatóink: