2023. november 30. és december 12. között rendezték meg Dubajban (Egyesült Arab Emírségek) az ENSZ 28. éghajlatváltozási konferenciáját (COP28). A találkozón több mint ezer kulturális szervezet képviselői, vezetői és szakemberei vettek részt. Az európai örökségvédelmet képviselő egyik résztvevő szervezet az Europa Nostra volt. A szervezet azzal a céllal vett részt a konferencián, hogy kiálljon a kultúra által vezérelt éghajlati megoldásokért, és megkérdőjelezze napjaink széntüzelésen alapuló hagyományait.
A kultúra és az örökség áthatja az emberiség történelmét, az éghajlatpolitika mégsem hasznosítja őket. Az örökségen alapuló megoldások egyedülálló nézőpontot biztosítanak az éghajlatváltozás kezelésére, hisz a hagyományos tudást beépítve segítik elő az ellenállóképesség javítását és a regeneratív megoldások terjesztését.
„Európa már most vezető szerepet játszik mind az éghajlatváltozási, mind a kulturális intézkedések terén nemzetközi szinten, így a kultúrára és az örökségre épülő klímavédelmi intézkedések terén is vezető szerepet kell betöltenie.” – nyilatkozta Sneska Quaedvlieg-Mihailović, az Europa Nostra főtitkára és a European Heritage Hub (Európai Örökségközpont) projektvezetője. Mivel a párizsi klímamegállapodás célkitűzései a küszöbön állnak, és a jelenlegi politika nem tud lépést tartani velük, az Európai Örökségközpont reméli, hogy a döntéshozók felismerik azt a potenciált, ami a kultúrában rejlik.