2008: előzmények [2007-04-20]


A granadai kulturális miniszterek konferenciája

A 2004-es berlini és a 2005-ös párizsi illetve budapesti találkozó után 2006. április 27-én és 28-án Granadában (Spanyolország) rendezték meg az európai kulturális miniszterek konferenciáját. Az összejövetel az Európa a kultúrák közötti párbeszédért - Europe for intercultural dialogue - témája köré szerveződött, s előadások hangzottak el az euro-mediterrán kapcsolatrendszerről és az Európa Latin-Amerikához/karib térséghez fűződő viszonyáról is. Emellett a civil szervezetek, alapítványok, régiók, helyi közösségek szerepét is megvitatták: hogyan kapcsolódhatnak be ez utóbbiak a kulturális párbeszéd folyamatába, hogyan vehetnek részt a helyi programok kialakításában.

A találkozó a Bizottság által meghirdetett 2008-ban megrendezendő Kultúrák közötti Párbeszéd Európai Éve eseménysorozat előkészítésének volt tekinthető. Ez a nagyszabású rendezvény a tematikus évek sorába illeszkedik: a 2006-os Munkavállalói Mobilitás Európai Éve után a 2007-es Egyenlő Esélyek Európai Évét követi. A program tervezetét az Európai Bizottság kulturális tanácsi munkacsoportja (CAC) 2006. április 12-i ülésén hozta nyilvánosságra: a 2006-2007 közötti periódust az ún. mobilizációs tevékenység jellemzi majd, míg a 2006-2008 decemberéig tartó időszak alatt zajlanak maguk a programok.

A konferencián mintegy harminc ország közel kétszáz kulturális szakembere vett részt és folytatott vitát a kultúrák közötti párbeszéd különböző aspektusairól a szekcióüléseken illetve a miniszterek a zártkörű megbeszéléseiken. Több elismert szakértő és vezető posztot betöltő személy is felszólalt, mint Mohamed Awad Egyiptomból, aki az Alexandria Mediterranean Research Center, s egy személyben az Anna Lindh Alapítvány egyiptomi nemzeti hálózatának vezetője, az argentin Carlos Juan Moneta külügyi tanácsadó, francia Yudhishthir Raj Isar, az EFAH - European Forum for Arts and Heritage- elnöke vagy a cseh Katerina Brezinova, a Prágai Multikulturális Központ vezetője.

Közös szándéknyilatkozat az európai kulturális örökségért

A találkozó zárásaként három ország, Franciaország, Magyarország és Spanyolország kulturális minisztere közös szándéknyilatkozatot terjesztett elő, melyben javasolják, hogy az UNESCO világörökséget nyilvántartó listájához hasonlóan gyűjtsék össze és rendszerezzék az európai kulturális örökség helyszíneit. A javaslatot Renaud Donnedieu de Vabres, francia miniszter kezdeményezte, majd Bozóki András, magyar kollégája ajánlotta, hogy kezeljék egységesen a fogalmat és ne válasszák szét az épített és a szellemi örökséget. Miután a résztvevők egyetértettek a felvetéssel, Franciaországon és Magyarországon kívül Spanyolországot kérték fel a terv kidolgozására. A Bozóki Andrással történő megbeszélést követően a házigazda ország kulturális minisztere, Carmen Calvó nem zárkózott el attól az ajánlattól sem, hogy 2009-ben Magyarország kulturális évadot rendezzen Spanyolországban.
A szándéknyilatkozat érdemi megvalósítására ugyan hosszabb időre lesz szükség, de a három javaslattevő miniszter felkérte a többi országot, hogy csatlakozzanak hozzájuk, így nagyobb súlyt képviselhetnek, s a deklaráció túlmutathat a kezdeti politikai nyilatkozat fogalomkörén. Lengyelország kész támogatni a kezdeményezést, s remélhetően a többi állam is tevékenyen részt vesz majd a terv megvalósításában.

Források

http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2004_2009/documents/pr/604/604169/604169en.pdf
http://www.ec.europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/05/1226&format=HTML&aged=1&language=EN&guiLanguage=hu

Támogatóink: