Leonardo da Vinci [2007-06-26]

A Leonardo da Vinci az Európai Unió Socrates-programjának akcióprogramja, mely az európai szakképzési együttműködést támogatja. (KultúrPont)


A Leonardo da Vinci-program az Európai Bizottság szakképzési együttműködési programja. Célja a szakmai készségek és tudás fejlesztése a szakmai alapképzés bármely szintjén részt vevők - különösen a fiatalok - körében, főként gyakorlati képzés segítségével, annak érdekében, hogy elősegítse a munkaerőpiacra való belépésüket, illetve újbóli munkába állásukat. További célja a szakmai továbbképzés minőségének fejlesztése, és az élethosszig tartó képzés jegyében mind szélesebb társadalmi rétegek bevonása ezen képzési formákba; valamint a szakmai képzéssel kapcsolatos újítások támogatása, különösen a versenyképesség fejlesztése, a vállalkozói kedv bátorítása és új foglalkoztatási lehetőségek ösztönzése.
A programban 31 ország vehetett részt: az Európai Unió 25 tagállama; a 3 EFTA-ország (Izland, Liechtenstein és Norvégia); valamint Bulgária, Románia és Törökország.
A programban a szakmai képzésben érintett minden intézmény pályázhat, vagyis szakképző intézmények, beleértve a felsőoktatási intézményeket is; kutatóintézetek; vállalkozások (főleg kis- és középvállalkozások); szakmai szervezetek (pl. kamarák); szociális partnerek; települési önkormányzatok; nonprofit, politikamentes szervezetek.
Egyének, magánszemélyek csak intézményeken keresztül részesülhetnek Leonardo da Vinci-támogatásban.
Mobilitási projektek keretében külföldi munkahelyi gyakorlatra (szakmai alapképzésben részt vevő diákok, felsőoktatásban tanuló hallgatók, fiatal dolgozók és friss diplomások részére) és szakmai továbbképzésre (oktatók, foglalkoztatási tanácsadók, HR-vezetők számára) nyílik mód.
A hazai Leonardo Nemzeti Iroda által meghatározott nemzeti prioritások a következők:
1. Szociálisan hátrányos helyzetű célcsoportok mobilitási projektjei.
2. Azok a mobilitási projektek, amelyek munkaerő-piaci vagy vállalaton belüli képzést egészítenek ki külföldi szakmai gyakorlattal.
3. A szakmai alapképzésben részt vevő fiatalok számára szervezett, legalább 8 hetes külföldi szakmai gyakorlatok.
4. Azok a csereprogramok, amelyekben az oktatók tényleges szakmai gyakorlaton vesznek részt, munkát is végeznek.
5. Azok a csereprogramok, amelyek a sajátos nevelési igényű (fogyatékkal élő), illetve hátrányos helyzetű, különösen a roma tanulók integrált oktatása bevált módszereinek a tanulmányozását célozzák.

Támogatóink: